School Clubs & Activities

Extra-Curricular Offer 2021-22

Extra-Curricular Activity

Year Group

Staff

Location

Day

Time

Breakfast Club

All

SEND Team

B7

All days

08:15 – 08:45

Homework Club

All

SEND Team

B7

All days

11:20 – 11:40

Games Club

All

SEND Team

B5a

All days

11:20 – 11:40

Chess Club (KS3)

Key Stage 3

Mr Kel

A11

Monday

12:40 – 13:20

Moral Dilemma’s/Debating

7

Miss Thompson

A3

Monday

12:40 – 13:20

Year 11 Art Club

11

Mrs Howson

H29

Monday

15:20 – 16:30

Before School Badminton Club

7

PE Team

Sports Hall

Monday

08:15 – 08:45

Lunch Badminton Club

8

PE Team

Sports Hall

Monday

12:40 – 13:20

Netball

7

Miss Sweet

Sports Hall

Monday

15:20 – 16:30

Football

7

PE Team

Sports Hall

Monday

15:20 – 16:30

Film Club

Key Stage 3

Ms Cole

B8

Tuesday

12:40 – 13:20

Year 11 Art Club

11

Miss Hill

H15

Tuesday

15:20 – 16:30

School Production Rehearsals

All

Mrs Windrum

H12

Tuesday

15:30 – 17:30

School Production Band

All

Miss Durham, Mr Mellors

B4

Tuesday

15:30 – 17:30

Before School Badminton Club

8

PE Team

Sports Hall

Tuesday

08:15 – 08:45

Lunch Badminton Club

9

PE Team

Sports Hall

Tuesday

12:40 – 13:20

Netball

10 and 11

Mrs Jagger

Sports Hall

Tuesday

15:20 – 16:30

Football

8

PE Team

Sports Hall

Tuesday

15:20 – 16:30

KS3 Hockey

Key Stage 3

Miss Chapman

Sports Hall

Tuesday

15:20 – 16:30

Orchestra

All

Miss Durham

B4

Tuesday Week B

08.45 – 09.15

Feminist Club

All

Ms Cole, Dr Brackenbury

B8

Tuesday Week B

15:20 – 16:00

Art Club – New art and craft techniques

9

Mrs Howson

Starting after half term (Tuesday after school – limited numbers)

Games Club (Magic the Gathering and other modern games)

Key Stage 3

Mr Clark

A8

Tuesday and Thursday

12:40 – 13:20

Introduction to Latin

9

Mr Nesbitt

A5

Wednesday

12:40 – 13:20

GCSE RE Revision

11

Miss Crudgington

A4

Wednesday

13:40 – 14:20

Year 10 Duke of Edinburgh

10

Mr Clark

Various

Wednesday

15:20 – 16:30

Year 11 Art Club

11

Mr Rigg

H13

Wednesday

15:20 – 16:30

Before School Badminton Club

9

PE Team

Sports Hall

Wednesday

08:15 – 08:45

Lunch Badminton Club

10 and 11

PE Team

Sports Hall

Wednesday

13:40 – 14:20

Netball

8 and 9

Mrs Jagger

Sports Hall

Wednesday

15:20 – 16:30

KS4 Spanish

Key Stage 4

Miss Caulton

H30

Wednesday

13:40 – 14:20

Choir

All

Miss Durham, Miss Dickinson

B4

Wednesday

15:30 – 16:00

Space Club

Key Stage 3

Mr Abbott

N5

Wednesday

12:40 – 13:20

KS3 Keyboard Club

Key Stage 3

Miss Durham

B4

Wednesday Week A

12:40 – 13:20

KS4 and 5 Swing Band

Key Stage 4 and 5

Mr Mellors

B3

Wednesday Week A

13:40 – 14:20

KS3 Ukulele Club

Key Stage 3

Mr Mellors

B3

Wednesday Week B

12:40 – 13:20

KS4 and 5 Swing Band

Key Stage 4 and 5

Miss Durham

B4

Wednesday Week B

13:40 – 14:20

Photography

10

Mr Harman

To start after half term (Wednesday after school)

Fulford Environment Group (KS3)

Key Stage 3

Mr Hearn

H9

Thursday

08:40 – 09:20

Year 11 Art Club

11

Mr Harman

H29a

Thursday

15:20 – 16:30

Drama Club

7 and 8

Mrs Windrum

H12

Thursday

15:20 – 16:30

Lunch Badminton Club

7E

PE Team

Sports Hall

Thursday

12:40 – 13:20

Football

9 and 10

PE Team

Sports Hall

Thursday

15:20 – 16:30

Year 11 GCSE PE

11

Mr Wardell

Sports Hall

Thursday

15:20 – 16:30

Game Development Club

9, 10 11 and 12

Mr Dring

A13

Thursday

15:20 – 16:30

Bridge Club

Key Stage 3

Mrs White

A9

Thursday

12:40 – 13:20

Bridge Club

Key Stage 4

Mrs White

A9

Thursday

13:40 – 14:20

Chess Club (KS4)

Key Stage 4 and 5

Mr Kel

A11

Thursday

13:40 – 14:20

Brass Club

All

Mr Clark

B4

Thursday

15:20 – 16:30

Before School Badminton Club

10 and 11

PE Team

Sports Hall

Thursday and Friday

08:15 – 08:45

Drama Club

9

Miss Greene

To start December (Thurday after school)

Codebreaking/puzzles/escape room club

Key Stage 3

Mr Clark

A8

Friday

12:40 – 13:20

Year 7 Homework Club

7

Mr Lynn

G7

Friday

12:40 – 13:20

Ultimate Frisbee

All (Limited numbers – ask Mr Carson)

Mr Carson

Gym

Friday

15:20 – 16:20

Lunch Badminton Club

7H

PE Team

Sports Hall

Friday

12:40 – 13:20

Equestrian Club

All

Miss Brady

Weekend competitions

Fulford Environment Group (KS4)

Key Stage 4

Mr Hearn

To be confirmed

 

PE Extra-curricular Clubs

Some PE clubs are back on

  • Tennis, Striking and Fielding (Rounders/Cricket/Softball):
    Each night starting from Monday 14th, all genders welcome. They will start straight after school and will finish at 4:30pm

 

Facilities:
Boys changing room: youth centre changing rooms
Girls changing rooms: sports hall changing rooms

 

 

Monday – Y8

  • Starts 14th June.
  • Activities also include:
    • Girls Rugby League

 

Tuesday – Y7

  • Starts 22nd June.
  • Activities also include:
    • Rugby League

 

Wednesday – Y8

  • Starts 16th June.

 

Thursday – Y10

  • Starts 17th June.
  • Activities also include:
    • Girls Rugby League
    • Ultimate Frisbee
    • Basketball

Please note, under the current climate of social distancing, other clubs and activities are suspended until further notice.

ActivityContactWhat Day?Where?What Time?
Art Club Y9-11SHMonday/Tuesday/FridayH291:15-2:00
 TRWednesdayH131:15-2:00
 THTuesdayH151:15-2:00
Backstage Club Y7-11SW/JDTuesdayH12A15:30-16:30
Book Review Club Y7-11RWMondayResource Centre1:30-2:00
Book Squad Y7-11RWFridayResource Centre1:30-2:00
Bridge Club Y7-11RWTuesday/ThursdayResource Centre1:30-2:00
Chess Club Y7/8JCMondayA61:30-2:00
Choir Y7-11HDWednesdayB41:30-2:00
Classics Club Y7-10SN/JHThursdayA51:30-2:00
Crochet Club Y7-11LC/CWMondayB111:30-2:00
Cyber Discovery Y9+RWaTuesdayA11:30-2:00
Drama Club Y7-8CWThursdayH121:30-2:00
Duke of Edinburgh Y10SSL/LGWednesdayYouth Centre3:30-4:30
Equestrian Club Y7-11BBvarious weekends 
Fitness (all years, boys & girls)ESThursday 1:30-2:00
Fulford Environment GroupRHFridayN51:30-2:00
Game Dev Club Y9+PDrMondayA131:30-2:00
Games Club (Magic the Gathering and other modern games) Y7-11CCLMon-FriA81:30-2:00
Games Club (board games) Y7-11NTHMon-FriG31:30-2:00
Girls Basketball Y7-11ESWednesday 1:30-2:00
Homework Club Y7-11Mon-FriB71:30-2:00
Jazz Band Y7-11HDTuesdayB41:30-2:00
Keyboard Club Y7-11HDMondayB41:30-2:00
LGBTQ+ and Allies GroupLBWednesdayB91:30-2:00
MFL Film Club Y7/8EC/CPMondayH301:30-2:00
Next Steps Careers Club Y7-11RWWednesdayResource Centre1:30-2:00
School Production rehearsals Y7-11CWTuesday 3:30-5:30
String Group Open to grade 6+ string players (violin, viola, cello, double bass)Student-ledMondayB31.30-2:00
STEM Club Y7/8PDrMondayA131:30-2:00
SYMAT Orchestra Y7-11HD B44:00-5:00
Year 9/10 GCSE SupportHDThursdayB1/B93:30-4:30
YoYo Invaders Club Y7-9SNTuesdayA51:30-2:00
Year 7/8 Girls HockeyFCMondayCourts1:30-2:00
Year 9/10/11 Girls FootballESMondayField/Sports Hall1:30-2:00
Year 9/10/11 BasketballPTTuesdaySports Hall1:30-2:00
Year 7 Girls NetballESTuesdayCourts1:30-2:00
Year 7/8/9 Girls DanceMS/HSTuesdayGym1:30-2:00
Year 10/11WWTuesdaySports Hall1:30-2:00
Year 9/10/11 HockeyFCWednesdayCourts1:30-2:00
Girls BasketballESWednesdayGym1:30-2:00
Year 9 BasketballWWWednesdaySports Hall1:30-2:00
Year 7 Boys RugbySCWednesdayField1:30-2:00
Year 7/8 Girls FootballRF/ESThursdayField1:30-2:00
Year 10/11 Girls NetballSJThursdayCourts/Sports Hall1:30-2:00
Year 8 Mixed CricketTThursdaySports Hall1:30-2:00
Table TennisLSThursdayGym1:30-2:00
Year 8/9 Boys RugbySCThursdayField1:30-2:00
Year 9/10 Ultimate FrisbeeMCThursdaySports Hall3:25-4:30
Year 8/9 Girls NetballSJFridayCourts1:30-2:00
Year 9/10/11 Badminton (week A)JBOFridaySports hall1:30-2:00
Year 7/8 Badminton (week B)JBOFridaySports hall1:30-2:00
All Years, Mixed FitnessBPFridayGym1:30-2:00